KRK czy KRS – co wybrać ?

KRK, KRS, RDN czy KRD.

Dość często otrzymujemy zapytania (telefon, e-mail) które brzmią mniej więcej tak:

  • Dzień dobry, chciałbym sprawdzić czy figuruje w KRS, kiedyś miałem sprawę sądową za … i teraz potrzebuje taki dokument do pracy.
  • Witam, potrzebuje dokument z Krajowego Rejestru Sądowego o tym że nie jestem karany.
  • Co mam zrobić aby sprawdzić czy jestem w KRD. Przystępuje do przetargu i potrzebuje odpis.

To tylko niektóre przykłady otrzymywanych zapytań. Jest ich znacznie więcej i właśnie ich ilość spowodowała iż postanowiliśmy przybliżyć nieco tą tematykę, tj. co oznaczają owe skróty oraz co robią instytucje nimi się posługujące.

KRK – Krajowy Rejestr Karny

To instytucja zajmującą się prowadzeniem i stałą aktualizacją bazy danych, która obejmuje osoby fizyczne i podmioty zbiorowe (np spółki zoo, akcyjne i inne, podmioty oprawa handlowego i te wpisane do KRS) które dopuściły się wykroczenia i zostały ukarane na drodze postępowania karnego. Czyli w KRK – Krajowym Rejestrze Karnym figurują osoby oraz firmy które zostały skazane karnie.

Jeżeli potrzebujesz dokument który stwierdza Twoją karalność lub niekaralność to zgłaszasz się właśnie tutaj, do Krajowego Rejestr Karnego. Wersja elektroniczna tego rejestru, zwana eKRK dostępna jest na stronie https://rejestryonline.pl/krajowy-rejestr-karny/

Więcej informacji na temat KRK przeczytasz tutaj

KRS – Krajowy Rejestr Sądowy

Zadaniem Krajowego Rejestru Sądowego jest udostępnienie informacji o stanie prawnym zarejestrowanego podmiotu, najważniejszych elementach jego sytuacji finansowej oraz sposobie jego reprezentowania. Krajowy Rejestr Sądowy zawiera szereg istotnych dla obrotu gospodarczego danych o przedsiębiorcy.

Do KRS wpisane są takie podmioty (firmy) jak:

Do KRS zaglądasz wówczas gdy np:

Wazne
Jeżeli prowadzisz firmę w formie działalności gospodarczej, to nie jesteś wpisany/a (Twoja firma) do KRS a do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Każdy podmiot wpisany do KRS posiada swój unikatowy, 10-cio cyfrowy numer KRS, jeżeli nie znasz tego numeru, nie posiadasz go, to najprawdopodobniej nie jesteś (Twoja firma) wpisany do KRS. Jeśli natomiast chcesz mieć 100% pewność czy Twoja firma wpisana jest do KRS, lub zapomniałeś numeru KRS Twojej firmy, skorzystaj z tego formularza

RDN – Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest instytucją działającą w ramach Krajowego Rejestru Sądowego – KRS (patrz wyżej) na podstawie ustawy z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. RDN jest prowadzony przez właściwy sąd rejestrowy KRS.

RDN jest swego rodzaju “czarną listą dłużników” która daje możliwość weryfikacji przyszłych lub obecnych klientów albo kontrahentów pod względem ich wiarygodności płatniczej.

Potrzebując pozyskać informacje z RDN na temat swojej osoby lub klientów albo kontrahenta, należy wypełnić jeden z dostępnych wniosków do RDN.
Są to:

Jeżeli posiadasz już informację z RDN z której wynika iż dana osoba lub firma wpisana jest do RDN a tym samym i numer wpisy w tym rejestrze to możesz pozyskać szczegóły tego wpisu – więcej tutaj). Aby uzyskać szczegóły wpisu do RDN należy skorzystać z tego formularza.

Więcej informacji na temat Rejestru Dłużników Niewypłacalnych można o trzymać tutaj:

KRD – Krajowy Rejestr Długów

To nazwa własna jednego z 4 Biur Informacji Gospodarczej. Pełna nazwa to Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A
Biuro zajmuje się przyjmowaniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji i danych gospodarczych – są to zarówno dane o zadłużeniu, jak i terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań przez firmy i konsumentów.

Pod tym linkiem możesz uzyskać informacje z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor: link – weryfikacja wiarygodności płatniczej.


Zostaw komentarz

Więcej w big, biuro informacji gospodarczej, krajowy rejestr długów, krajowy rejestr karny, krajowy Rejestr Sądowy, krd, krs, rdn
krk krajowy rejestr karny logo
Jak uzyskać zaświadczenie z KRK gdy jestem poza granicami kraju?

Obecnie przebywam zagranicą, czy i w jaki sposób mogę uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Tak. Wniosek można złożyć poprzez internet na...

Zamknij
?>

  • Fatal error: Call to undefined function backlinks_links() in /home/bowmi/public_html/rejestryonline.pl/wp-content/themes/enigma/footer.php on line 193