rejestryonline.pl

Notarialne uwierzytelnienie dokumentów

za zgodność z oryginałem

Notariusz online

Przy dokonywaniu niektórych czynności prawnych, niezbędne jest przedłożenie oryginału dokumentu lub notarialnie uwierzytelnionego odpisu lub wyciągu z dokumentów

Przy dokonywaniu niektórych czynności prawnych, często konieczne jest przedłożenie oryginału dokumentu lub notarialnie uwierzytelnionego odpisu lub wyciągu z dokumentów.

Zdarzają się sytuacje, w których nie zawsze można udostępnić urzędowi oryginały posiadanych dokumentów, np. ze względu na posiadanie tylko jednego egzemplarza. W takich przypadkach można dostarczyć kopię, poświadczoną za zgodność z oryginałem.

Notarialne poświadczenie za zgodność z oryginałem

Uwierzytelnienie dokumentu
 
  • Prześlij oryginał dokumentu

 

Kto zatem może poświadczyć / uwierzytelnić taki dokument?

Zgodnie z przepisami, poświadczenie za zgodność z oryginałem, znane również jako uwierzytelnienie, może być dokonane przez:

  1. Radcę prawnego oraz adwokata, ale tylko w sprawie, dla której udzielono im pełnomocnictwa jako reprezentujących interesy klienta.
  2. Osobę, która sporządziła taki dokument. Oznacza to, że ta osoba potwierdza, że kserokopia jest dokładnym odwzorowaniem dokumentu, który sama sporządziła, wydała i podpisała.
  3. Notariusza.

Zgodnie z obowiązującym prawem notarialnym, notariusz potwierdza zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z przedstawionym dokumentem. Ta czynność, zwana również uwierzytelnieniem, obejmuje również stwierdzenie przez notariusza ewentualnych szczególnych cech oryginalnego dokumentu, takich jak dopiski, poprawki czy uszkodzenia.

Przy dokonywaniu niektórych czynności prawnych konieczne jest przedłożenie oryginału dokumentu lub notarialnie uwierzytelnionego odpisu lub wyciągu z dokumentu. Notariusz może uwierzytelnić kopię dokumentów urzędowych oraz prywatnych dokumentów wystawionych przez osoby fizyczne. Ważne jest to, że poprzez uwierzytelnienie kopii prywatnego dokumentu, np. umowy pożyczki, nie staje się ona dokumentem urzędowym. Uwierzytelniając kopię dokumentu, notariusz stwierdza, że odzwierciedla ona treść oryginału, natomiast poświadczając zgodność wyciągu z oryginałem, notariusz stwierdza, że wyciąg odpowiada pewnym elementom treści oryginału. W przypadku uwierzytelniania kopii dokumentu, notariusz sporządza kserokopię oryginału dokumentu, na której swoim podpisem i pieczęcią urzędową poświadcza jej zgodność z oryginałem.

Notarialne poświadczenie za zgodność z oryginałem

Uwierzytelnienie dokumentu
 
  • Prześlij oryginał dokumentu

 

Dzięki usłudze Notariusz Online możesz uzyskać notarialne potwierdzenie dowolnego dokumentu za zgodność z oryginałem bez wychodzenia z domu i udawania się do Notariusza.

Legalizacja sądowa dla dokumentów notarialnych

Jeśli potrzebujesz również legalizacji sądowej dla dokumentów notarialnych, możesz skorzystać z usługi, która zajmuje się wykonaniem tego procesu. Taka usługa świadczona jest przez rejestryonline.pl.
Legalizacja sądowa dla dokumentów notarialnych potwierdza autentyczność i ważność prawną tych dokumentów. Jest to ważne, zwłaszcza w przypadku dokumentów, które mają być przedstawiane za granicą lub używane w postępowaniach sądowych. Dzięki legalizacji sądowej dokument notarialny staje się oficjalnie uznawany przez sąd jako autentyczny i wiążący w kontekście prawnym. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Exit mobile version